Den čtvrtý – fantastičtí Black HILLové a kiwi-chyby-titul

Poslední roky je to podobné, Tom, Jára, Terka a Pavel první etapy na nejlepší trochu ztratí a pak se perfektním výkonem a konstantním tempem bez chyb propracovávají směrem vzhůru. Paraguayský šampionát tento trend potvrzuje, a tak po čtvrtém dnu, který se nesl ve znamení treku a horských kol, drží úžasné šesté místo.

Dvě hodiny před nimi se pohybují Merrell Songlines a nedaleko za nimi tři další týmy. Je tedy o co bojovat.

Může se zdát, že pozice jsou víceméně dané, ale bude to ještě dlouhé a bude to bolet. Vždyť ona poslední cyklistická etapa, měřící 104 km, trvá těm nejlepším okolo 10 hodin. Z fotek předchozích cyklo etap navíc bylo zřejmé, že někdy jde víc než o cyklistiku o nošení blátem obalených kol skrz terén.

Avaya klepe na dveře dalšího titulu, ale neztratí klíče?

Drama na úplném čele vrcholí. Tým Avaya, vědom si faktu, že v depu před poslední etapou bude muset odpykat dvouhodinový trest za zapomenutí GPS trackeru, nasadil pekelné tempo a na šesté etapě (treking) setřásl švédské rivaly. Ti podle všeho na zmíněné etapě museli zalehnout ke spánku. Domnívám se, že spánek figuroval i v původním plánu Novozélaňdanů. Ti si ho ale, hádám, schovali právě až na „trestnou lavici“ v posledním depu. Náskok, který si Avaya vybudovala se dlouho pohyboval právě kolem dvou hodin. Tedy právě v délce penalizace.

Ve chvíli, když píšu tenhle report (21:00), se však zdá, že naděje švédských SAFAT na obhajobu titulu se rozplynula. Stále jim totiž zbývá zhruba 20 km z předposlední etapy, zatímco Avaya vyráží na poslední, zhruba 20km trek.

Nemusí to ale být tak jisté. Jedna z největších legend tohoto sportu, již tolikrát zmiňovaný Nathan Fa´avae, si totiž pro letošní šampionát „schoval“ ještě jednu chybu. Do depa před posledním trekem si totiž zapomněl sbalit boty. Organizátorům v krátkém rozhovoru ale řekl, že to není problém, že to zvládne v cyklistických tretrách nebo v žabkách.

Když jsem včera zmiňoval déjà vu se zapomenutým trackerem, kvůli kterému byla letos Avaya penalizována a v roce 2011 kvůli stejné chybě ztratila titul, nemůžu dnes nevzpomenout další déjà vu. V roce 2010 totiž během světového šampionátu ve Španělsku kvůli nezabaleným botám musel Nathan těžký trek absolvovat v cyklistických tretrách. Byl to jeden z rozhodujících momentů, proč tenkrát jeho tým ztratil těsný souboj s domácím Buff Thermocool

A pak že se člověk chybami učí! Za tři hodiny zřejmě poznáme (staro)nové mistry světa, ale jako vždy opakuji: Dokud nejste v cíli adventure race, jisté není nic.

Pasič

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *